.: Základné - basic cvičenia pre ľavú ruku (ĽR) :.
Ide o súbor tých najjednoduchších cvičení pre ľavú - dohmatovú ruku, ktoré je možne cvičiť po prvotnom nacviku aj pri TV, tak im hovorim " televízne cvičenia ľavej ruky". V nich cvičíme prvotné zvládnutie správnych dohmatov všetkých prstov ľavej ruky okrem palca pri použití brnknutia nadol, brnknutia nahor a striedavého - alternatívneho brnkania. Tieto cvičenia používajú brnkanie brnkátkom (plektrum) alebo prstami PR. Na vytvorenie každého tónu brnkáme na strunu jedenkrát. Ide o klasický sled v situácii keď dohmatnutím tónu ĽR tento zvučíme brnknutím použitím PR.
Prvá poloha zobrazená s krížikmi (♯ chromaticky zvýšené tóny)
Oranžová farba označuje pôvodné (doškálne) tóny (c-d-e-f-g-a-h) a červená farba určuje chromaticky zvýšené tóny (pomocou krížika ♯). Horný pravý index (číslo) určuje doporučený prstoklad pri cvičení.
Prvá poloha zobrazená s béčkami ( ♭ chromaticky znížené tóny)
Oranžová farba označuje pôvodné (doškálne) tóny (c-d-e-f-g-a-h) a zelená farba určuje chromaticky znížené tóny (pomocou béčka ♭). Oranžová farba označuje pôvodné (doškálne) tóny (c-d-e-f-g-a-h) a červená farba určuje chromaticky zvýšené tóny (pomocou
Najskôr precvičujme dohmat ukazováku ĽR v prvej polohe - pozícii postupne na všetkých strunách E - A - d - g - h - e1. (číslo v čiernom krúžku určuje prst ĽR a šípka smer cvičenia (obrázok nižšie pre cvičenia 1 až 4 nižšie naľavo).
Cvičenie ĽR - 2
Precvičujme dohmat prostredníka ĽR v druhej polohe - pozícii rovnakým spôsobom ako v cvičení ĽR - 1. Dodržujte zásady hry prstami ĽR. (obrázok nižšie pre cvičenia 1 až 4, druhý zľava)
Cvičenie ĽR - 3
Cvičme dohmat prstenníkom ĽR rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch na všetkých strunách v tretej polohe - pozícii. (obrázok nižšie tretí zľava)
Cvičenie ĽR - 4
Nakoniec cvičme prstoklad malíčka ĽR v štvrtej polohe - pozícii postupne na všetkých strunách. Pripravme sa na to, že nám toto cvičenie bude spôsobovať viacej problémov a návyk na hru malíčkom bude trvať trochu dlhšie ako pri precvičovaní predchádzajúcich prstov ĽR. (Cv-ĽR-4 obrázok nižšie napravo)
Cvičenie ĽR - 5
Budeme kombinovať dohmaty prstov ĽR, ukazovák a prostredník ĽR (1 - 2). Postup pri cvičeniach 5, 6, 7, 8, 9 a 10 bude rovnaký: každý tón v uvedených kombináciách brnkneme jedenkrát (tento sled môžeme neskôr zopakovať niekoľkokrát ale v cvičení to zahráme 1x a postupime na nižšiu strunu). Začnite do basového "E" a po zahraní až po melodické "e1" hráme sled opačným smerom.
Cvičenia 5, 6, 7, 8, 9 a 10 v grafickom zobrazení:
Cvičenie ĽR - 6
V tomto cvičení budeme kombinovať dohmaty prstov ĽR, ukazovák a prstenník ĽR (1 - 3).
Cvičenia 5, 6, 7, 8, 9 a 10 v grafickom zobrazení:
Cvičenie ĽR -7
Podobné cvičenie ako predchádzajúce ale budeme kombinovať dohmaty prstov ĽR, ukazovák, prostredník a prstenník (1 - 2 - 3).
Cvičenia 5, 6, 7, 8, 9 a 10 v grafickom zobrazení:
Cvičenia 5, 6, 7, 8, 9 a 10 v grafickom zobrazení:
Cvičenie ĽR -11
V tomto cvičení brnkáme na strune E postupne každý tón jedenkrát v slede: ukazovákom ĽR v prvej polohe, prostredníkom v druhej polohe, prstenníkom v tretej polohe a malíčkom v štvrtej polohe. Skôr ako zahráme tón v prvej polohe zahráme na príslušnú prázdnu strunu. Potom sa presunieme na strunu A a cyklus zopakujeme. Postupujeme po strunách d, g, h, e1. Nakoniec to zopakujeme ale v slede od struny e1 po strunu E. Toto cvičenie obsluhuje prvú pozíciu - polohu na hmatníku (obrázok nižšie vľavo). Obrázok v strede vystihuje situáciu, keď sme zahrali sled cvičenia v prvej polohe a presúvame sa do druhej polohy (najskôr na každej struhe zahráme naprázdno!). Obrázok napravo pokračuje v cvičení v tretej polohe.
Cvičenie ĽR -12
V tomto cvičení hráme úplne rovnako ako v Cv-11 ale pri prechode na ďalšiu strunu už nehráme prázdnu strunu.
Cvičenie ĽR - 13
Precvičujme návrat k základnému (východiskovému) tónu. Brnkneme na strune E tón F (ukazovákom ĽR v prvej polohe). Potom brnkneme prostredníkom ĽR tón F# (v druhej polohe). Následne sa vrátime do prvej polohy brnknutím tónu F ukazovákom ĽR. Potom brnkneme ton G (prstenníkom ĽR v tretej polohe). Nasleduje opäť návrat na ton F. Nakoniec brnkneme tón G# (malíčkom ĽR) a nasleduje návrat na tón F (ukazovák ĽR.) Rovnako cvičíme na strune A (tóny: B - H -B - C - B - C#), Zapamätajme si kľúč ako hráme a použime ho na cvičenie i na strunách d, g, h, e1. Tiež sa môžeme posúvať na jednotlivých strunách smerom nahor k vyšším polohám pokiaľ nám to hmatník dovolí. (Návratový tón je označený tmavo a obsluhuje ho ukazovák ĽR).
Cvičenie ĽE-13 zobrazené za pomoci krížikov (♯)
Cvičenie ĽE-13 zobrazené za pomoci béčiek (♭)
Cvičenie ĽR - 14
Precvičujme podobné cvičenie ako v Cv-13 ale začneme od najtenšej struny "e1". Brnkneme na prvom pražci tón "f1" (ukazovákom ĽR) a nasleduje tón "gis1" (as1, malíčkom ĽR) na 4 pražci a hneď návrat na prvý pražec, tón "f1". potom pokračujeme s tónom "g1" v 3.polohe (prstenníkom ĽR) a opäť nasleduje návrat na tón "f1". Následne ideme na tón "fis1" (ges1) v 2.polohe (prostredníkom ĽR) a opäť návrat na tón "f1". Nakoniec zahráme na tejto strune tón "g1" (prstenníkom ĽR) v 3.polohe. tento cyklus opakujeme postupne na všetkých strunách smerom k basovému "E".
Cvičenie ĽR-14 zobrazené za pomoci krížikov (♯)
Cvičenie ĽR-14 zobrazené za pomoci béčiek (♭)
Cvičenie ĽR - 15
Precvičujme postup kedy na strune "E" basovej zahrame v 1.polohe štyri tóny (ukazovák - prostredník - prstenník - malíček) a presúvame sa na strunu "A", na ktorej sled zopakujeme ale o polohu / pozíciu vyššie, rovnako na strune "d". Postupujeme až na strunu "e1". Celý sled zahráme potom opačným smerom.
Uvedené cvičenia tvoria skupinu „prvotných cvikov" pre získanie základných návykov hry ľavou a pravou rukou ako aj ich postupnej synchronizácie. Je úplne jasné, že zo začiatku sa Vám budú zdať Vaše ruky neohrabané a ťažkopádne. Tiež Vás budú bolieť vankúšiky prstov ľavej ruky a zápästie. Zladiť prípadný spoločný pohyb oboch rúk (synchronizácia) sa Vám bude zdať nemožná! Nezúfajte a trpezlivo precvičujte, dobrý výsledok sa časom dostaví. Z cvičením to však nepreháňajte, aby ste si (najmä ľavú ruku, ktorou stláčate struny) nepresilili. Nezabudnite na správne ostrihané nechty na ľavej ruke, aby ste mohli na hmatníku správne dohmatávať. V každom prípade dodržujete základy hry P a Ľ ruky uvedené na začiatku tejto témy. Majte však na pamäti, že anatómia ruky každého z nás na hmatníku je iná a preto polohu dlane a prstov ľavej ruky ako aj uloženie pravej ruky na tele gitary si prispôsobte.