Gitarová univerzita
Gitarová univerzita
Novinky
Fórum

.: Arpeggio and sweep picking :.           Ide o špeciálnu techniku, kedy okrem využitia rozšírenej pozície ( na strune melodické "e") používame spôsob brnkania pravou (rytmickou - úderovou) rukou tzv. metanie - hrabanie vo svete známe pod pojmom: Sweep picking Right Hand. Pre pochopenie princípu tvorby a hry touto technikou si pozrite inštruktážne video GU-171 Arpeggio Emi and Sweep picking Right Hand. Uvedená ukážka je hraná v osminových triolách.


inštruktážne video k téme "Arpeggio Emi and Sweep picking Right Hand"
Postup pri hre od najnižšieho tónu k najvyššiemu:
- základné brnknutie (nadol) pre ton "e" (držaný ukazovákom ĽR) a následný príklep (hammer-on) malíčkom ĽR o tri pozície vyššie na tón "g" (Toto hráme na strune "A" zo 7 na 10.pozíciu.)
- následné použitie techniky sweep picking Right Hand smerom dole (myslene smer úhozu nie výšku tónu) cez struny "d", "g", "h" aj "e" s tým, že tóny "h" na strune "d" a oktávove "e1" na strune "g" stláčame na oboch strunách jednym prstom - prstenníkom ĽR v 9.polohe - pozícii.
- pokračujeme v hre technikou sweep picking Right Hand smerom dole a na strune "h" v 8.polohe zahráme tón "g1" prostredníkom ĽR a následne aj tón "h1" ukazovákom ĽR na najtenšiej melodickej strune "e1" v 7.pozícii.
- Sled nahor ukončujeme príklepom v rozšírenej pozícii zo 7.pozície na 12.pozíciu (tón "e2") malíčkom ĽR.

Postup pri hre od najvyššieho tónu k najnižšiemu:
- postupujeme presne opačne, to znamená ako prvé absolvujeme uvoľnenie v v rozšírenej pozíci z 12 na 7. pozíciu na strune "e1".(tóny "e2" malíčkom ĽR a "h1" ukazovákom ĽR.
- následne zahráme tóny "g1" prostredníkom ĽR na strune "h" v 8.polohe, "e1" na strune "g", h" na strune "d" v 9.polohe jednym prstom - prstenníkom ĽR technikou sweep picking Right Hand smerom nahor (myslene smer úhozu nie výšku tónu) a tón "g" na strune "A" malíčkom ĽR.
-Tón "e" na strune "A" realizujeme uvoľnením (pull-off) z 10 na 7.pozíciu, kde využívame malíček a ukazovák ĽR.

Pri spojitej hre v oboch smeroch pri prechode sledu z hora nadol hráme príklep a uvoľnenie po sebe (tóny "h1" - "e2" - "h1").


inštruktážne video k téme "Niekoľko cvičení arpeggio technikou"
inštruktážne video k téme "Arpeggio sled akordov A - H - E"* * * pre prechod na ďalšie cvičenia techniky Arpeggio and sweep picking - klikni sem * * *


Na tomto linku môžete sledovať diskusiu na tému "Špeciálne techniky" - klikni sem!

Design by Tevacode
Nájdete nás aj na facebooku