Gitarová univerzita
Gitarová univerzita
Novinky
Fórum

.: Ošetrovanie a údržba gitary :.          Akustická gitara je krehký nástroj a treba s ním zaobchádzať opatrne. Gitaru nevystavujte extrémnym teplotným a vlhkostným rozdielom! Ak na gitare nehráte, urobíte najlepšie ak ju uložíte do puzdra alebo povlaku. Vlhkostné a teplotné podmienky v niektorých bytoch bývajú pre používanie a skladovanie nástroja niekedy nevhodné – suché alebo vlhké byty. Gitaru utierajte od prachu suchou handrou, nepoužívajte žiadne chemikálie a podobné čistiace prostriedky. Vhodný je gitarový čistič (polish) PEAVEY 87 alebo DUNLOP. Staršie nástroje môžete ošetriť aj inými prostriedkami, no radšej túto činnosť prenechajte na skúsenejšieho hráča alebo odborný servis hudobných nástrojov.
          Kovové struny vymieňajte minimálne jedenkrát za dva až tri mesiace aj keď na nástroj nehráte. Tým, že sú napnuté a vystavené kolísavým vlhkostným a teplotným vplyvom môžu korodovať a tak byť pri hre nebezpečné. Zároveň časom (vyťahaním, starnutím) strácajú harmonické (oktávové) ladenie. Na údržbu strún používajte napríklad GUITAR STRING CLEANER od PEAVEY alebo FASTFRET od GHS. Pri výmene nylonových strún počítajte s tým, že naladené struny sa budú spočiatku chvíľu uvoľňovať a preto bude potrebné ich častejšie dolaďovať. Avšak správnym založením strún sa dá tento jav dostatočne eliminovať. Chráňte nástroj pred mechanickým poškodením, nadmernými otrasmi a vibráciami.
          Jedna dobrá rada na záver: neponúkajte alebo nepožičiavajte nástroj do rúk neskúseným alebo takým, ktorí naň hrať vôbec nevedia. Pamätajte, že je to vaše „sladké drevo“.

diskusia k téme
Inštruktážne video k téme "Ošetrovanie a údržba gitary"

Design by Tevacode
Nájdete nás aj na facebooku