Gitarová univerzita
Gitarová univerzita
Novinky
Fórum

.: Alternatívne ladenia gitary :.Štandardné ladenie


          Štandardné ladenie gitary je E - A - D - g - h - e', z čoho vyplýva, že gitara sa ladí cez čisté kvarty (ak to berieme smerom od basových strún k melodickým tenkým) s výnimkou strún "g - h" kde ide o veľkú terciu. Táto kapitola sa ale zaoberá práve alternatívnymi (inými ako štandardnými) ladeniami.


D - A - D - G - H - E


drop D ladenie - Basová struna "E" je naladená o dva poltóny nižšie do "D". S týmto ladením môžete hrať power akordy s jedným prstom cez 3 struny, napríklad D5, a tak ďalej. Toto je pravdepodobne druhé najpoužívanejšie ladenie.


D - A - D - G - H - D


double-drop-D tuning - Obidve krajné stuny "E - e" sú naladené o dva poltóny nižšie do "D". Toto je častokrát používané v akustickej hudbe pri akustickej gitare, ale využitie nájde aj pri gitare elektrickej.


D - A - D - G - A - D


“Dad-Gad” - Podobné ladenie ako vyššie uvedené s tým, že aj struna "h" je podladená o dva poltóny do "a". Obidve krajné stuny "E - e'" sú naladené o dva poltóny nižšie do "D". Vyskúšajte si to, znie to zaujímavo!


D - A - D - F♯ - A - D


Open D - Ladenie do otvoreného D dur akordu, vhodné napríklad pri hre sliderom, vhodné pre durové skladby a akordy. Všetky struny sú naladené o dva poltóny dole okrem struny "g", torá je naladená len o 1/2 nižšie do "fis".


D - G - D - G - H - D


Open G - Ladenie do otvoreného G dur akordu, vhodné napríklad pri hre sliderom, vhodné pre durové skladby a akordy. Obe krajné struny "E" a "e1" a struna "A" sú naladené o celý tón dole.


E - H - E - G♯ - H - E


Open E - Ladenie do otvoreného E dur akordu, vhodné napríklad pri hre sliderom, vhodné pre durové skladby a akordy. Struna "A" je naladená o celý tón horena "H", struna "g" o 1/2 tón vyššie na "gis".


C - G - C - G - C - E


Open C - Ladenie do otvoreného C dur akordu, vhodné napríklad pri hre sliderom, vhodné pre durové skladby a akordy. Struna "E" je naladená až o 4 poltóny (dva celé tóny) nižšie, struny "A" a "d" o dva poltóny (tj. celý tón) nižšie a struna "h" je naladená o 1/2 tónu vyššie na "c1".


D - A - D - F - A - D


Open D Minor - Ladenie do otvoreného D mol akordu, vhodné napríklad pri hre sliderom pre molové skladby a akordy. Struny "E", "g", "h", "e1" sú podladené o dva poltóny (celý tón) nižšie oproti štandardnému ladeniu.


C - G - D - A - E - G


New standard tuning (NST) - ladenie do kvínt s výnimkou strún "e - g" (posledné dve najtenšie melodické sturny), ktore sú naladené do malej tercie.
http://en.wikipedia.org/wiki/New_standard_tuninginštruktážne video: GUMM 089_Alternatívne ladenia gitary - zvukové ukážkyinštruktážne video: HN-034 Peavey Antares AT-200Na tomto linku si môžete stiahnuť zoznam najpouživanejších ladení: ladenia.xls

diskusia k téme

Design by Tevacode
Nájdete nás aj na facebooku