Gitarová univerzita
Gitarová univerzita
Novinky
Fórum

.: Struny na gitare :.          Šesť strún gitary - hrubšie (basové) struny E - A - d sú priečne vinuté, rovnako ako tiež melodická struna g. Táto struna býva pri niektorých typoch sád strún bez vinutia. Tenké (melodické) struny h, e1 sú vždy bez vinutia. Struny môžeme rozdeliť podľa materiálu z ktorého sú vyrobené na nylonové a kovové.

Nylonové struny


          Tieto struny sú na pohľad podobné rybárskemu nylonu. Niektoré modely sú vo farebnom, čiernom alebo zlatom prevedení. Svojim zvukom sú vhodné na klasiku s typickou teplou, mäkkou farbou zvuku. Z hľadiska bezpečnosti pri cvičení sú najvhodnejším typom strún pre začínajúcich gitaristov. Tabuľka uvádza hrúbky nylonových strún podľa pnutia (Gorstrings):

názov struny e1 h g d A E
nízke pnutie 028 032 040 028 033 040
stredné pnutie 029 033 041 029 035 043
vysoké pnutie 030 034 042 030 037 045


Kovové struny


Podľa hrúbky ich rozdeľujeme na mäkké, stredne tvrdé a tvrdé. Sú vhodné napríklad na štýl hry country, folk a rock.

Mäkké struny – pri akustických gitarách predstavujú sady z označením od 008, 009, 0095 do 010 a sú vhodné na sólovú hru. Struny sa príjemne stláčajú, vyťahujú a dobre sa s nimi pracuje na hmatníku. Nemajú však taký pevný tón a dozvuk (sustain) ako hrubšie struny. Po nylonových strunách sú tiež vhodné pre začiatočníkov.

Stredne mäkké a stredne tvrdé struny – pri akustických gitarách tvoria kategóriu strún s hrúbkou 010, 011, 0115 a používajú sa ako na sólovú, tak aj na doprovodnú hru. Sú kompromisom medzi vlastnosťami mäkkých a tvrdých strún. Tieto struny sú ešte dostatočne mäkké na ohýbanie a stláčanie a majú dobrý dozvuk a pevný tón.

Tvrdé struny – v rámci akustických gitár tvoria skupinu hrúbok od 012 a viac. Sú vhodné na doprovodnú hru. Majú pevný tón, ale pre svoju hrúbku sa ťažšie stláčajú. Pri týchto strunách je najviac namáhaná na ťah kobylka. Používajte hrúbky strún doporučené výrobcom! Pri prechode z nylonových strún na kovové voľte čo najmäkšie!

Poznámka: označenie 008, 009, 012, atď., je odvodené od hrúbky najtenšej struny „e1“ v tisícinách palca. Britská miera 1 palec (inch, 1“) sa rovná 2,54 cm. Pre orientáciu sú v nasledujúcej tabuľke uvedené najbežnejšie hrúbky jednotlivých strún pri akustických gitarách:

názov struny e1 h g d A E
mäkké 009 - 0095 012 018 023 031 042
stredne mäkké 010 014 023 030 039 047
stredne tvrdé 011 015 023 032 042 052
tvrdé 012 016 025 032 042 054
veľmi tvrdé 013 017 026 035 045 056

          Pripomíname a zdôrazňujeme, že pojem hrubé alebo tenké struny je relatívny z rôznych hľadísk. Ich výber je individuálny a používanie býva často vecou zvyku hráča. Okrem toho, napr. struny 010 sú už hrubé pre elektrické, no v rámci akustických gitár patria tieto struny ešte medzi mäkké. Voľba správneho typu strún záleží aj od ďalších okolností. Od strún používaných na akustické, elektroakustické alebo elektrofonické gitary sa očakávajú rôzne vlastnosti. Na elektrofonickú gitaru potrebujeme struny s dobrými magnetickými vlastnosťami. Akustické struny magnetizmus nepotrebujú. Na akustickú gitaru sú najpoužívanejšie bronzové alebo fosfor-bronzové struny, ale používajú sa aj v prevedení golden alloy (legované zlatom) a iné.
          Čo sa týka matriálu a hrúbky je rozumné používať jeden typ strún. Časom si sami vytvoríte predstavu a podľa vlastných potrieb určite nájdete pre seba tie optimálne, najlepšie struny. Pri elektrofonickej gitare sa používajú struny zo zliatin a magnetických materiálov ako je nikel alebo oceľ.
          Z praktického hľadiska je potrebné vedieť, že na akustických gitarách sa najskôr opotrebuje pravdepodobne struna „g“, ak nejakú inú skôr neroztrhnete sami, pretože má najjemnejšie vinutie. Pri sadách strún, kde je struna „g“ bez vinutia to môže byť rôzne a záleží od spôsobu hry, štýlu atď. Hmataním na struny sa do nich z prstov dostáva mastnota a nečistoty a struny postupne „strácajú zvuk“. Znejú stredobasovo, nekonkrétne, bez brilantných výškových frekvencií. Časom tiež, v závislosti od vlhkostných pomerov v okolí, starostlivosti o nástroj a agresivity potu hráča, hrdzavejú a vplyvom stáleho napnutia strácaju potrebné vlastnosti. Keď na gitare nehráte pravidelne, vymeňte staré struny za nové aspoň po každých 2 až 3 mesiacoch alebo neskôr, ale určite pred prvým hraním po dlhšej pauze. Aj keď na gitare nehráte, dochádza na nej k zmene vlastnosti strún a môžu tak byť pre vás nebezpečné!
          Napnuté struny podliehajú únave materiálu a postupne strácajú „harmonické ladenie“. Pojem „harmonické ladenie“ spočíva v tom, že struny ladia nielen pri hre naprázdno alebo v nižších polohách, ale aj vo vyšších polohách (v 10. až 15. polohe). Harmonické ladenie skontrolujeme najlepšie „v oktáve hmatníka", ktorá sa nachádza v 12. polohe. Po každom hraní je rozumné očistiť struny suchou handričkou, ktorá nepúšťa vlákna, prípadne na tento účel použiť niektorý z vhodných a odporúčaných gitarových čističov.

diskusia k téme
Inštruktážne video k téme "Struny na gitare"

Design by Tevacode
Nájdete nás aj na facebooku