Gitarová univerzita
Gitarová univerzita
Novinky
Fórum

.: Intervaly :.          Na gitare určuje veľkosť najmenšieho rozdielneho intervalu vzdialenosť jednej polohy, teda vzdialenosť od pražca k najbližšiemu susednému pražcu nahor alebo nadol. Táto vzdialenosť predstavuje jeden poltón. Od pražca k pražcu sa postupne posúvame vždy o jeden poltón.
          Rovnako, veľkosť intervalu na gitare určuje počet poltónových vzdialeností na strune i medzi strunami. Ak sa bližšie pozrieme na tónovú sústavu a sledujeme výškové odstupy medzi jednotlivými tónmi, zisťujeme rôzne vzájomné vzdialenosti. Každý tón má oproti ďalšiemu tónu v tónovej sústave určitý, tzv. výškový odstup. Výškovými odstupmi v tónovej sústave sa zaoberá náuka o intervaloch.

          Interval je výšková vzdialenosť dvoch tónov. Z fyzikálneho (akustického) hľadiska je to vzájomný pomer počtu ich kmitov. Je daný pomerom ich kmitočtov, nie ich rozdielom! Prostredníctvom nižšie umiestnených tlačidiel sa dostanete k jednotlivým kapitolám o intervaloch: odvodenie základných intervalov, obraty základných intervalov a dve skupiny intervalov rozdelené podľa ich rozsahu – rozpätia, základné intervaly (intervaly v rámci jednej oktávy) a rozšírené intervaly (intervaly nad oktávou).

Odvodenie
 
Obraty
 
Základné
 
Rozšírené

          Poznanie intervalov, ich odvodenie a poloha na hmatníku je predpokladom k úspešnému pochopeniu vzniku a odvodeniu stupníc a akordov. Ide nielen o zvládnutie intervalov v teoretickej rovine, ale najmä o ich praktické využitie pri vyhľadávaní stupníc, akordov a ich nájdenie na hmatníku gitary. Práve poznanie intervalových vzdialeností veľmi urýchli proces zistenia a praktického využitia stupníc a akordov v praxi.

diskusia k téme

Design by Tevacode
Nájdete nás aj na facebooku