Gitarová univerzita
Gitarová univerzita
Novinky
Fórum

.: Gitarový efekt :.          Gitarový efekt predstavuje zariadenie, ktoré nejakým spôsobom obohacuje priamy signál (DRY) vstupujúci do reťazca signálu. Vo všeobecnosti môžeme efekty na gitaru rozdeliť na tri základné skupiny: efekty dynamické (compressor, limitér), efekty modulačné (chorus, flanger, phaser, wah, pitch shift, harmonist atď) a priestorové (dozvukové), medzi ktoré patrí delay a reverb. Delay má konkrétnu (kratšiu alebo dlhšiu) odozvu - echo, kdežto reverb je vlastne difuzny delay, predstavujúci veľa krátkych odoziev, ktoré naše ucho "oklamu" a vytvárajú dojem plného dozvuku - odozvy akoby bez jednotlivých odrazov (určite ste počuli niekde ako sa chová ľudký hlas v kostole a podobne).
Použitie efektov treba vidieť v plnom kontexte, čo znamená, že ich použitie v zvuku gitari môže byť niekedy kontraproduktívne. Ale aj k tejto problematike sa neskôr dostaneme. Na úvod by som zatiaľ uviedol najbežnejšie zapojenia jednotlivých efektov (ak ich má gitarista viacej) v správnom porad v efektovom reťazcií:

COMP - DRIVE - WAH - EQ - MOD - DLY - REV


          Niektoré efekty by mohli byť aj inde, napr. wah-wah by mohol byť aj prvý alebo až za korekciami ale vyššie uvedené schéma vo všeobecnosti platí. Na vysvetlenie COMP = gitarový kompressor, DRIVE = nejaký skreslovaci efekt napr. overdrive alebo distortion, prípadne iné nakopávadlo, WAH = tradičné kvákadlo, EQ = korekčný efekt, najčačastejšie nejaký grafický ekvalizér, MOD = modulačné efekty, ktorých najpoužívanejšími predstaviteľmi sú chorus, flanger, phaser, vibrato, pitch shift, harmonist a podobne. DLY = delay, u ktorého ide o simuláciu klasického vintage páskového dozvuku ECHO) alebo o digitál delay. REV = reverb, ktorý sa najčastejšie používa vo forme ROOM, STAGE, PLATE, AMBIENCE, STUDIO, CATHEDRAL a podobne, kde ide o jeho charakteristiku a dĺžku doznevu. Treba si dať pozor na to koľko a aké efekty vo svojej výbave používate, nakoľko sa ich používaním (najmä ak ich je viacej a rôznej kvality) zvyšuje šum v signále a môže sa strácať aj pôvodna "kvalita" a charakteristika signálu.


Na obrázku gitarové efekty pre elektrickú gitaru BOSS

gitarové efekty pre elektrickú gitaru BOSSdiskusia k téme
Design by Tevacode
Nájdete nás aj na facebooku