Gitarová univerzita
Gitarová univerzita
Novinky
Fórum

.: S.A.L. - stupnicovo akordový list :.


          Táto pomôcka rozmermi neveľká ale obsahom bohatá vám poslúži ako praktický sprievodca pri vyhľadávaní tónov, harmonických gitarových značiek a základných prstokladov stupníc a gitarových akordových schém - značiek. SAL obsahuje rôzne informácie z hudobnej teórie o intervaloch, stupniciach a ich harmonizácii a akordoch. SAL má dve strany, SAL-A a SAL-B.
          SAL-A obsahuje účelne zoradený tónovy materiál pre odvodenie modálnych stredovekých stupníc (modusov) a harmonickej a melodickej vzostupnej molovej stupnice. Intervalové vzorce týchto stupníc je možné prečítať v stĺpcoch na pravej strane. V dolnej časti sa nachádzajú grafické schémy prstokladov uvádzaných stupníc na gitare v ich základom tvare cez šesť strún v rámci dvoch oktáv. Spojením tónu stupnice (tónový materiál v jednotlivých riadkoch) a doplňujúcej akordovej skratky pre 3-zvuky alebo 4-zvuky v príslušnom riadku vytvoríte akordové značky, ktoré na jednotlivých stupňoch stupníc vznikajú.
          SAL-B zobrazuje grafické schémy akordov (akordové schémy) s prstokladmi ľavej (dohmatovej) ruky. Praktickým zoradením týchto schém a jednoduchými vysvetlívkami v ďalšom texte (manuál pre ovládanie SAL-B) sa naučíte uvedené akrody nielen hmatať ale ich aj používať v rôznych tóninách (výškových polohách) a stupniciach (harmonizovať stupnicu).
          SAL - stupnicovo akordový (harmonizačný) list v zjednodušenej forme predstavuje malú enciklopédiu praktických a teoretických informácií pre každého muzikanta. Je vhodný nielen pre začínajúcich muzikantov, ale každému, kto má záujem o získanie informácií s problematiky intervalov, stupníc a akordov.


SAL-A
 
SAL-B
Design by Tevacode
Nájdete nás aj na facebooku