Gitarová univerzita
Gitarová univerzita
Novinky
Fórum

.: workshopy :.          Môj web umožňuje online výukový kurz samostatne alebo pod mojim osobným vedením - konzultáciami cez skype a mail. Všetko je vec dohody a mojich časových možností, preto je potrebná k tejto veci konzultácia. (mail, skype). Výukové kurzy sú zamerané najmä pre úplných začiatočníkov alebo mierne pokročilých (elektrická aj akustická gitara) ale aj špeciálne konzultácie k niektorým pokročilým technikám ale aj teoretickej výuke so zameraním pre využitie v praxi pri hre. Poskytujem návody a rady ako na to s vybudovaným systémom cvičení a prípravy v rámci možností pútavym spôsobom, aby príprava bavila a motivovala. Ale známe pravidlo hovorí, tretina je na učiteľovi, tretina na osobnej príprave žiaka a tretina na tom, čo každý človek dostal od prírody do vienku (talent, vlohy).
          Zatial ponúkam on-line tri výukove kurzy, ktoré je možné absolvovat samostatne alebo pod mojim vedením. Ide o výukový kurz pre začiatočníkov a mierne pokročilých. Kliknite na konktétne tlačidlo výukoveho kurzu a nižšie sa zobrazí poradie lekcií aj zo stručným popisom ako by ste mali postupovať a na čo sa zamerať. Okrem toho je možné realizovať aj kratšie tématické kurzy, ku konkrétnym technikám alebo aj kapitolám v tejto gitarovej univerzite.

Začíname
 
Pokračujeme
 
Teória a prax

Výukový kurz pre úplnych začiatočníkov

          Ak ste ešte gitaru nekúpili a chcete si ju kúpiť, doporučujem prečítať si lekciu "Kupujeme gitaru" kliknutím na nižší link. Okrem toho vám nástroj (po vzájomnej konzultácii cez skype alebo mail či telefón) viem pomôcť nielen vybrať ale aj v rámci jeho možností nastaviť a zriadiť pre správne a pohodlne hranie.

* * * lekcia Kupujeme gitaru - klikni sem * * *
          Ak nástroj už máte, aj tak doporučujem prečítať si lekciu pre budúcu správnu voľbu, ak o ňu nemáte záujem, prejdite na nasledujúcu lekciu o ošetrení a údržbe gitary, kde sa dočítate základné a všeobecne platné pravidlá k tomu, aby vám nástroj vydržal čo najdlhšie.

* * * lekcia Ošetrenie a údržba gitary - klikni sem * * *
          Je dobré poznať základné zloženie svojho nástroja a orientovať sa na ňom. túto lekciu určite na začiatku nevynechajte! Nikde neponáhľajte a na svoju prípravu venujte dostatok času.

* * * lekcia Opis a konštrukcia gitary - klikni sem * * *
          Ak už poznáte základné časti gitary, je dobré zvládnuť aj základy nastavenia funkčných prvkov a častí na gitare alebo pri niektorých veciach aspoň vedieť ako na to a mať o to predstavu. To sa dozviete spustenim nasledujúcej lekcie.

* * * lekcia Nastavenia funkčných prvkov gitary - klikni sem * * *
          Tak a začína samotná príprava, ktorej je treba venovať zvýšenú pozornosť. Bude to na začiatku ťažké a bude treba z vašej strany trpezlivosť, pevnú vôľu, cieľavedomosť a venovať dostatok času a prejsť na ďalšiu lekciu až po úplnom pochopení lekcie aktuálnej.

* * * lekcia Rozloženie tónov na hmatníku gitary - klikni sem * * *
          A ide do tuhého! Prvýkrát budete konfrontovaný s tým, aká dávka talentu, resp. nadania vám bola prisúdená do vienka. Ale nevzdávajte to, veľa sa dá vytrénovať cvikom, cilavedomosťou, poctivým cvičením a trénovaním napríklad aj sluchu.

* * * lekcia Ladenie gitary - klikni sem * * *
          Pri ladení ste sa naučili aké struny gitara používa. V rámci dostupnej literatúry by vás na začiatklu mohlo mýliť rôzne označovanie druhej najtenšiej melodickej struny. V európe je to označenie" h", no angličania a američania ju označujú "b". Bližšie informácie prečo je tomu tak nájdete v téme "Vývoj moderného notopisu". Na gitare používame rôzne typy a tvrdosti strún, čomu je venovaná nasledovná lekcia.

* * * lekcia Struny na gitare - klikni sem * * *
          Predchádzajúcou lekciou ste získali aspoň trochu obraz o typoch a hrúbkach strún. Možno zanedlho budete potrebovať vedieť aj správny postup ako ich vymeniť. K tomu vám pomôže táto lekcia, aj keď doporučujem prvú výmenu realizovať zo skúsenejším hráčom.

* * * lekcia Výmena strún na gitare - klikni sem * * *
          Zvládnutím doterajších lekcií ste si vytvorili predpoklad pre dobrý praktický štart do prvývh základných "cvičení" na gitare. Predtým si prosím ale dobre prečítajte a zapamätajte základné pravidlá pri hre na gitaru, všeobecné tézy platné univerzálne, k čomu slúži aktuálna lekcia. Určite poctivo kontrolujte, či uvedené pravidlá aj používate v praxi. Idealne je v tomto pripade (ako aj pri ostatných nasledujúcich lekciách) ak budete osobne vedený skúsenejším hráčom so správnymi návykmi.

* * * lekcia Základné pravidlá pri hre na gitare - klikni sem * * *
          Táto kapitola ne nesmierne doležitá a častokrát podceňovaná! Treba ju cvičiť poctivo, venovať jej dostatok času, najskôr hrať pomalšie, neponáhľať sa. Snažiť sa držať rovnaké tempo a až po zvládnutí cvičenia tempo mierne zrýchliť . Ale pozor, opäť dať pozor aby ste hrali v rovnakom tempe aj ked celkove trochu rýchlejšie. Stále majte na pamäti, či dodržujete základné pravidlá pre ľavú a pravú ruku.

* * * lekcia Základné - basic cvičenia pre ľavú a pravú ruku - 4 kompletné videa pre 15 cvičení - klikni sem * * *


je možné tieto lekcie vzhliadnuť aj ako samostatne krátke video blogy:

* * * lekcia Základné - basic jednotlivé cvičenia 01 - 04 pre pravú ruku - klikni sem * * *

* * * lekcia Základné - basic jednotlivé cvičenia 01 - 15 pre ľavú ruku - klikni sem * * *
          Po ich zvládnutí môžete vyskúšať a pozrieť aj sekciu "Základné techniky" - tu stačí zvládnuť a pochopiť uvedené základné príklady pre techniky sklz, príklep a uvoľnenie.

* * * lekcia Sklz - slide - klikni sem * * *

* * * lekcia Príklep - hammer-on - klikni sem * * *

* * * lekcia Uvoľnenie - pull-off - klikni sem * * *


          Ostatné lekcie v sekcii základné techniky by som považoval už za krok ďalej do náplne kurzu "pokračujeme", kde si tieto techniky podrobnejšie popíšeme a rozvedieme. V rámci tohto úvodného kurzu pre začiatočníkov si nacvičte prvé jednoduché rytmy pri použití jednoduchého akordu Emi (E mol), kde strunu "A" stláčate ukazovákom ľavej ruky a strunu "d" prostredníkom ľavej ruky pri použití základných pravidiel pre hru na gitare. Tento akord môžete cvičiť aj s prostredníkom a prstenníkom ĽR. Opäť držte rovnaké tempo (rytmus) a počítajte si doby.

* * * lekcia Prvé rytmy na gitare - klikni sem * * *


Ak ste zvládli vyššie uvedené lekcie, môžete pokročiť do výukového kurzu "pokračujeme".
Design by Tevacode
Nájdete nás aj na facebooku